У липні святкують одне з найулюбленіших народних свят - Іванів день. Астрономічно відбувається сонцеворот - дні починають йти на спад.
З прийняттям християнства давнє торжество набуло іншого змісту - тепер святкують Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Також в цюстає, найкоротшу ніч у році не можна спати, оскільки усяка нечиста сила стає активнішою.
Безчинствують перевертні, русалки, водяники, лісовики.
Існує повір’я, що в ніч на Івана Купала рослини і тварини отримують чудодійну здатність розмовляти між собою, а дерева можуть переходити з місця на місце.
Один з головних моментів Іванова дня - збирання цілющих трав, через що свято в народі ще називають: Іван-Травник, Іван Цвітний.
Після заходу сонця святкують: йдуть до водойм, де розпалюють багаття і починають справжні веселощі, загадують загадки, ходять рядженими, улаштовують ігрища.
Коли вогнище прогорить і осяде, починається вибір суджених.
Дівчина ляскає хлопця по плечу і тікає, а той біжить її наздоганяти.
Піймавши, він веде її до багаття, через яке вони стрибають.
Якщо при стрибку руки не розійдуться, то пара склалася.
А якщо розійдуться, то кожен шукає собі іншу пару.
У давнині, як описували християнські літописи, автори яких боролися з язичництвом, після стрибків через вогонь, пари, і розійшовшись, оголившись, купаються у нічній річці, а після цього творять блуд, по-сучасному кажучи, займаються коханням.
Ті, хто не знайшов собі пару, сиділи до ранку біля багаття, охороняючи розгульне свято.
|